Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskuses on pimeda aja tegevuste valik lai

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus asub Harjumaal, Rummu karjäärijärve ääres, otse selle kallastel. Järv on tuntud nii oma kristallselge puhta vee (mille tõttu järv on saanud endale hüüdnime „helesinine laguun“) kui ka erakordselt põneva ajaloo poolest.

 

Valgusparvematk Rummu järvel

Rummu on üks legendaarne koht nii ajaloos, turismis ja sukeldumises. 1938. a. avati siin vangilaager, kus vangide tööjõudu kasutati kivimurrus “Vasalemma marmori” kaevandamiseks. Rummu järv moodustus vana lubjakivikarjääri ja vangla kohale. 

Nõukogude ajal rajati Rummule suurem laagri tüüpi vangla, mille osa hooneid paiknes karjääri põhjas, – allpool põhjavee taset. Karjääri hoiti kuivana põhjavee väljapumpamise abil. Vangla suleti alles 2013 aasta 1. jaanuaril. Juba enne vangla sulgemist lõpetati aga karjäärist vee väljapumpamine ning see täitus allikavetega (seepärast ei tõuse selle 44 ha kristallselge veega järve temperatuur ka kõige kuumemal suvepäeval üle 18-20 kraadi). Veetaseme tõusuga jäid vee alla nii hooned, okastraataed, ekskavaator ja mets.

Matk algab peale päikeseloojangut vangla territooriumilt. Rummu valgusparvematkal tehakse „ülelend“ uppunud asulast – näha võib veealuseid metsasid, puuladvas tukkuvaid kalaparvi, uppunud hooneid – hõljutakse 8m kõrgusel põhjast parvedega, millel on põhjaalused rohe-valged tulukesed. 

Valgusparveretk Rummu järvel. Allikas: Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus

Laternatega retk Murru vanglasse

Üks põnev ja veidi ekstreemne seiklus – matkalised viiakse laternavalgel mahajäetud Murru vanglasse ekskursioonile.

Ekskursiooni käigus liigutakse koos giidiga süngetes Murru vangla hoonetes ja kongides ning kuulatakse põnevaid lugusid kunagisest vanglaelust, seda kõike saatmas veidi salapärane laternavalgus. Kes teab, ehk õnnestub kohata ka viimast Rummu vangi, keda külarahva sõnul endiselt mõnel pimedal ööl kive raiumas kuulda võib…

Laternatega Murru vanglas. Allikas: Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus

Laternavalgel Padise kloostri saladusi avastama!

Paekalda viib Teid laternavalgel ajaloolisse Padise kloostrisse põnevale ekskursioonile.

Ekskursiooni käigus liigutakse koos giidiga kloostriruumides ning kuulatakse põnevaid lugusid sealsest elust-olust, seda kõike saatmas veidi salapärane laternavalgus. Uhke kloostrikirik, krüpt ja salapärane kloostri sisehoov koos arvukate käikude ja kaunite vaadetega ootavad avastamist!

Ning kes teab, ehk õnnestub meil kohata ka viimast munka, kelle varju külarahva sõnul endiselt mõnel kuuvalgel ööl liikumas näha võib…

Padise klooster. Allikas: Padise.ee

Matk laternavalgel Rummu karjääri radadel koos Tuhamäe külastusega (retk ümber järve)

Rummu karjääri ümbritsevad rajad on ideaalsed korraldamaks üks põnev matk, kus õhtuhämarusele lisab valgust salapärane laternakuma. Matka käigus seikleme olenevalt valitud rajast mööda Rummu karjääri kallast kulgevatel matkaradadel, Rummu Tuhamäge ning vanglamüüride piirkonnas. 

Valgustatud matkad sobivad hästi pimedamatesse sügis-talvistesse õhtupoolikutesse. Laternakuma annab niigi salapärastele piirkondadele juurde erilise müstilise ilme ning kõik paistab hoopis teisiti, kui päevasel ajal. 

 
Allikas: Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus

SUP-laua rent päikeseloojanguni

Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskusest on võimalik rentida kogu vajalik varustus, et veeta iseseisvalt üks põnev õhtupoolik Rummu järvel ning Tuhamäe ja Murru veealuse vangla ümbruses. Rentida saab nii tavalisi SUP-laudu kui XL ehk hiiglaslikke SUP-laudu tervele perele. SUP-laua rent Rummu karjääri juures on avatud hilisõhtuni. 

Allikas: Paekalda Veespordi- ja Elamuskeskus

Loojangu matkad Rummu karjääril

Paekalda elamuskeskus korraldab õhtuseid loojangu rafti / kanuu / SUP-laua matkasid Rummu karjääril. Järgmiste matkade kohta saad infot siit.