Suurupi tuletornid

Suurupi on küla, kus paikneb kaks tuletorni!

Suurupi küla asub Suurupi poolsaare rannajoonel, on liigendatud mitme väikse neemega ja kerkib järkjärguliselt merest kõigepealt devoni liivakivi astangutena, merest umbes kilomeetri kaugusel kõrgub Baltiklint, mille nukil kõrgub vana paekivist tuletorn. Lisaks erilisele loodusele peidab see paik eneses aga ka avastamist väärt ajaloopärleid ja põnevaid pimeda aja tegevusi.

 

NB! Hetkel on tuletornid külastajate jaoks suletud! Küll aga on võimalik külastada Suurupi muuseum-külakeskust! Rohkem infot kodulehel.

Suurupi alumine tuletorn

Imekaunil mereäärsel liivakivipangal asuv romantiline tüvipüramiidi kujulise viilkatusega Suurupi liitsihi tuletorn valmis 1859. aastal. Koos Suurupi kivist tuletorniga moodustavad tuletornid sihi 246,5⁰, mis on abiks väljasõidul Tallinna lahest, Naissaare ja Vahemadala vahelt. Suurupi alumine tuletorn on vanim töötav puittuletorn Põhja-Euroopas ja kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka. Kogu tuletorni ansambel on kultuurimälestisena riikliku kaitse all.

Suurupi alumine tuletorn. Allikas: Rene Mitt
Suurupi ülemine tuletorn. Allikas: tuletornid.ee

Suurupi ülemine tuletorn

Aastal 1760 rajati uus massiivne paekivist tuletorn paeklindi nukile asendamaks vana tulemärki, et hoiatada varitsevate karide eest ja juhatada laevad turvaliselt Revali sadamatesse. Alguses leegitses tuletorni tipus päris lõke. Tuletorn on ainuke18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis. Tuletorni 63 meetri kõrgusel üle merepinna asuval vaaterõdult on imeline vaade Tallinna ja Lohusalu lahele. Ruumikas tuletornis on väljapanek tuletornis kasutatud tehnikast ja saab tutvuda väljapanekuga Eesti merenduse ja Suurupi tuletornide ajaloost.

Suurupi muuseum-külakeskus

Allikas: tuleornid.ee

Suurupi tuletornides toimub põnevaid üritusi!

Suurupi tuletornidest võib eest leida väga erinevaid toredaid sündmusi. Näiteks on toimunud juba mitmel korral närvekõditav pimeda aja sündmus: “Tondijutud Suurupi vanas tuletornis”. Tavaliselt leiab sündmus aset pimeda oktoobri või novembrikuu ööl, Porikuu festivali raames.

Sündmus “Tondijutud Suurupi vanas tuletornis” viib külalised Suurupi ülemisse tuletorni avastama valguse ja tee näitajat. Vana valge tuletorn on pangaserval näidanud teed laevadele juba aastasadu. On olnud paremaid ja halvemaid aegu. 
Kes kõnnib vanas tuletornis? Kas see on tuul? Kes viskab vigureid?
Kuulata saab lugusid ja legende ringkäigul Suurupi tuletorni linnakus ja tuletornis ja vaadata otsa oma hirmudele. Osa võetakse müsteeriumist, kus igaüks avastab midagi ka enda kohta. 
Läbi korruste räägitakse lugusid, osad neist legendid… ja osad lood mida majakavahid aastate jooksul ise kogenud.
Peale ringkäiku on võimalik juua rahustavat teed ja nautida hõrgutisi kodukohvikus.

NB! Üritus ei sobi koolieelikutele ja nõrganärvilistele!

Kõigi Suurupi tuletornide kui Harku valla olulisemate turismiobjektide ürituste eestvedajaks on kohaliku majakavahi tütar Kristiina (Suurupi Selts). Eesootavad sündmused leiad Suurupi tuletornide kodulehelt või Facebooki lehelt.