Salapärane Suurupi

Suurupi küla asub Suurupi poolsaare rannajoonel, on liigendatud mitme väikse neemega ja kerkib järkjärguliselt merest kõigepealt devoni liivakivi astangutena, merest umbes kilomeetri kaugusel kõrgub Baltiklint, mille nukil kõrgub vana paekivist tuletorn. Lisaks erilisele loodusele peidab see paik eneses aga ka põnevaid ajaloopärleid. 

Allikas: Rene Mitt

Suurupi alumine tuletorn

Imekaunil mereäärsel liivakivipangal asuv romantiline tüvipüramiidi kujulise viilkatusega Suurupi liitsihi tuletorn valmis 1859. aastal. Koos Suurupi kivist tuletorniga moodustavad tuletornid sihi 246,5⁰, mis on abiks väljasõidul Tallinna lahest, Naissaare ja Vahemadala vahelt. Suurupi alumine tuletorn on vanim töötav puittuletorn Põhja-Euroopas ja kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka. Kogu tuletorni ansambel on kultuurimälestisena riikliku kaitse all.

Vaata kodulehte

Allikas: Kristiina Adamson

Suurupi ülemine tuletorn

Aastal 1760 rajati uus massiivne paekivist tuletorn paeklindi nukile asendamaks vana tulemärki, et hoiatada varitsevate karide eest ja juhatada laevad turvaliselt Revali sadamatesse. Alguses leegitses tuletorni tipus päris lõke. Tuletorn on ainuke18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis. Tuletorni 63 meetri kõrgusel üle merepinna asuval vaaterõdult on imeline vaade Tallinna ja Lohusalu lahele. Ruumikas tuletornis on väljapanek tuletornis kasutatud tehnikast ja saab tutvuda väljapanekuga Eesti merenduse ja Suurupi tuletornide ajaloost.

Vaata kodulehte 

 

DJI_0988-1200x799

Ninamaa udusireenijaam

Suurupi nimi olevat ajalooliselt kujunenud välja nimest Suur+ pea, vanadel kaartidel seisab kohanimena Surpe. Poolsaare merre küündivaim neem kannab nime Ninamaa. Ninamaa neem ja Suurupi rändrahnud ehk karid on uputanud tormides ja udus palju laevu. Selleks, et laevu udus paremini kaitsta rajati 1998.a neemele Udusireenijaam, koos sireenivahi elamu ja petrooliumiaidaga. Hetkel on neem merelainetest õhukeseks kulutatud ja hooneid ähvardab merre varisemise oht.

hdr
Allikas: Kaido Einama

Ranniku matkarada

Leedu-Läti piirist Tallinnani kulgev Ranniku matkarada kulgeb ka mööda Suurupi ajaloolisi radu. Teele jäävad nii Suurupi rand, tuletornid, Suurupi vabadussammas ning lummavad loodusvaated. 

Vaata kodulehte