Linnutee pildistamise ABC

Linnutee on galaktika, millesse kuulub Päikesesüsteem. Maale paistab Linnutee miljardite kaugete tähtede ühtesulava valgusena. Erilise hetke tabamiseks, kui Linnutee paistab meile õige nurga alt ning taevas ei ole pilvi, on tarvis varuda kannatust. Foto tulemus ise oleneb suuresti varustusest ja oskustest.

Fotograaf Keio Usai selgitab lähemalt, mis on linnutee pildistamise põhitõed, millist varustust läheb tarvis, mida tuleb tähele panna, et tehtud foto oleks imekaunis teos. 

Millist varustust läheb linnutee pildistamisel tarvis? 

Varustus, mida pimedas pildistamiseks vaja on, on teil suure tõenäosusega juba olemas. Küll aga on kolm asja, milleta pimedas pildistada ei saa. Nendeks on: kolmjalg, kaamera ja objektiiv. 

  • Kolmjalg peab olema võimalikult stabiilne, selleks, et juhuslik tuuleiil kaamerat ei liigutaks. Pilte tehakse pika säriga ja väiksemgi kaamera liikumine rikub pildi. Raske kolmjalg ei võrdu alati stabiilse kolmjalaga aga stabiilsed kolmjalad on tavaliselt keskmisest raskem. Kolmjala valimisel leia tasakaal, et vajadusel jõuaksid seda pikemale matkale (raskus) või reisile kaasa võtta (raskus ja kompaktsus/pikkus). Isiklikult kasutan Benro kaubamärgi kolmjalga ja olen nende hinna ja kvaliteediga väga rahul.

  • Kaameraks sobivad põhimõtteliselt kõik kaamerad, millel saab kasutada manuaalseid sätteid. Tõsi mõned kaamerad on paremad kui teised aga katsetamiseks ning proovimiseks kõlbavad kõik.

  • Objektiivi valiku puhul on olulised kaks asja f-ava ja fookuskaugus mm. F-ava f/2,8 ja suurem (f/2,8 – f/0,95). Suure f-ava puhul on objektiiv valgustundlikum ja laseb rohkem valgust sisse, mis Linnutee pildistamise puhul on väga oluline. Samuti on oluline, et objektiivi fookuskaugus (mm) oleks väiksem, nii mahub ühte kaadrisse rohkem. Soovitan kasutada 50mm objektiivi, mis on oma fookuskaugusega kõige sarnasem inimsilmale ja ei moonuta pildistatavat objekti. Selle miinuseks on see, et ühte kaadrisse palju ei mahu ja tuleb teha mitme realisi panoraame. Mitme realised panoraamid vajavad aga palju eelnevat kogemust ning harjutamist. Alustuseks on 14mm või 24mm objektiiv rohkem kui küll. 

Linnutee pildistamisest lähemalt

Päikesesüsteemi planeetide liikumine ning omakorda selle liikumine ümber Linnutee põhjustab olukorra, kus me Linnuteed koguaeg ei näe. Linnutee vaatlemisel on sinu geograafiline asukoht maakeral olulise tähtsusega. Eesti asub Euroopa põhjaosas 57 – 60° laiuskraadil.

Linnuteed ei ole võimalik 60° laiuskraadil näha alates MAI algusest – kuni AUGUSTI lõpuni. Lisaks tuleb arvestada kuu-faasidega ehk kuni 10 päeval kuus on Linnutee nägemine piiratud või võimatu. Samuti muutub Linnutee asend meie taevas MÄRTS – APRILL vertikaalsesse asendisse ning SEPTEMBER – NOVEMBER horisontaalsesse asendisse. 

Linnutee pildistamine, ilmastik ja valgusreostus 

Lisaks õigele perioodile aastas ja kuu-faasidega arvestamisel tulevad mängu kaks järgmist olulist tegurit. Nendeks on ilm ja valgusreostus. Ilmastiku puhul on oluliseks teguriks pilved ning valgusreostuse puhul üleliigne valgus.

Kõige suurem mõjutaja tähistaeva, Linnutee, meteooride, kuu, planeetide ja tähtede kui ka virmaliste pildistamisel on pilves ilm. Kui ilm on sinu vastu, siis võid sa olla ükskõik kui kõva mees või naine koos maailma parima varustusega, aga pilti teha kahjuks ei saa. 

Lisaks on üks ilmastiku nähtus, mis on tehislik ning inimeste enda poolt tekitatud. Seda nimetatakse valgusreostuseks ning, mis valgustab taeva üle ja isegi kui pilvi pole, siis head pilti ei saa. See on ka üks peamiseid põhjuseid, miks me linnas kunagi Linnuteed või tähti nii selgelt ei näe kui pildistamiseks vaja oleks. 

 

Asukoha valik Linnutee pildistamiseks sõltub valgusreostusest. Antud pildil on välja toodud, kuidas valgusreostus mõjutab pildi kvaliteeti. Eestis on valgusreostuse osas olukord võrreldes muu maailmaga rahuldav, küll aga see muutub iga aastaga järjest kehvemaks. Parimad kohad Eestis Linnutee pildistamiseks on Lõuna-Eesti ja saared Hiiumaa, Saaremaa. Asukoha valikul on parimateks abilisteks darksitefinder.com ja mobiilirakendus PhotoPills.

 

Foto: Darksitefinder.com

JAGA ARTIKLIT

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email