Salapärane Suurupi

Kas oled käinud kunagi Suurupis? Tallinna kesklinnast vaid 30min kaugusel asuv kohake peidab endas nii palju rohkem, kui ainult mereäärset ilu. 

Foto: Andreo Õunapuu

Tänu maalilisele mereäärsele paigale on Suurupi populaarne suvituskoht. Lisaks on ainulaadne see, et seal asub ühes külas lausa 2 tuletorni! 

Suurupi ülemine tuletorn

Tuld on Suurupi paekiviklindi kõrgeimal nukil tehtud juba aastasadu. Aastal 1760 rajati Peeter I plaani järgi Suurupisse massiivse paekivist tuletorni, et hoiatada varitsevate karide eest ja juhatada laevad turvaliselt Revali sadamatesse.
Tuletorn asub Harku vallas, Suurupi külas, klindi astangu tipus, Meretule tee 5.
 

Tuletorn on ainuke 18. sajandist säilinud kehandiga töötav tuletorn Eestis. Tuletorni 63 meetri kõrgusel üle merepinna asuval vaaterõdult on imeline vaade Tallinna ja Lohusalu lahele.

Ruumikas tuletornis saab tutvuda väljapanekuga Eesti merenduse ja Suurupi tuletornide ajaloost. 
 
Täpsema info saamiseks võta ühendust Suurupi tuletorni perenaise Kristiinaga 
e-post: adamsonkristiina@gmail.com või tel 5112560

Küsi ka giiditeenuse võimaluse kohta Suurupiga tutvumiseks! 
 
Suurupi ülemine tuletorn. Allikas: tuletornid.ee

Suurupi muuseum-külastuskeskus

Suurupi ülemise tuletorni muuseumi maja on unikaalne paik, kus pidada oma eriline sündmus!
 
Suurupi muuseum-külastuskeskus on põneva ajalooga hoone ülemise tuletorni linnakus, mis mahutab kuni 40 inimest. Broneerimiseks Kirjuta suurupi@tuletornid.ee või helista 533 356 17
 
Suurupi muuseum-külastuskeskus. Allikas: Tuletornid.ee

Suurupi alumine tuletorn

Vanim puittuletorn Eestis, Suurupi alumine tuletorn ehitati 19. sajandil, et tagada parem navigatsioon merel seilavatele laevadele. Suurupi alumine tuletorn kuulub The International Association of Marine Aids to Navigation and Lighthouse Authorities (IALA) 100 väärtuslikuma töös oleva ajaloolise tuletorni hulka, kogu kompleks on kultuurimälestisena riikliku kaitse all. 
 
Suurupi alumine tuletorn. Allikas: Tuletornid.ee

Tuletornipäev ja Harku valla avatud külade nädal 2023

Aastast 2010 korraldatakse Suurupis tuletornipäeva ja alates 2020. aastast ka kohvikutepäeva, Harku valla avatud külade nädala raames. Täpsem info Facebookist
 
 
Tuletornipäev 2014. Foto: Tuletornid.ee

Suurpi peidab endas Peeter Suure merekindluse ajaloopärleid! 

Jalutuskäik looduses võib olla nii kosutav kui ka hariv. Suurupi loodust nautides on võimalik avastada ka üsnagi põnevaid paiku – Peeter Suure merekindlused on suursugused ehitised Läänemere ääres. Suurupi on kindlasti üks Tallinna lähedasemaid kohti, kus merekindlusega tutvuda.
 
Suurupi on küla, kus asub 2 riikliku looduskaitseala: Suurupi looduskaitseala ja Muraste looduskaitseala ning kohaliku initsiatiivgrupi ettepanekul on algatatud Suurupi Merekindluse metsa kohaliku kaitseala loomine.
 

Põnevust täis matkarajad

Teeradu panga all ja panga peal ühendavad käänulised teed, mõnes kohas lausa keerulised laskumised. Rannakülade rahvast ühendavad pangapealse eluga kiviastmetega trepid. 
 
Rannikuni viivad siin ja seal säilinud ajaloolised Peeter Suure merekindlusega koos ehitatud munakiviteed
 
Peale selle on Suurupis ligi 100 meetri pikkused maa-alused käigud, avastamaks Eesti Wabariigi aegseid katakombe
 
Vaata Suurupi matkaradu:
 
Suurupi Secret Beach. Fotod: Silver Raidla

Ninamaa neem ja udusireenijaam

Suurupi poolsaare merre küündivaim neem kannab nime Ninamaa. Ninamaa neem ja Suurupi rändrahnud ehk karid on uputanud tormides ja udus palju laevu. Selleks, et laevu udus paremini kaitsta rajati 1998.a neemele Udusireenijaam, koos sireenivahi elamu ja petrooliumiaidaga. 
 
Ninamaa neem. Foto: Silver Raidla

Suurupi vabadussammas 

Suurupi vabadussamba kuju avati 20. augustil 2017.aastal ja kujutab eestlaste vabaduse püüet ja suhet merega. Hiiumaa vigursaagija Silver Treiman loodud naisekuju on valmistatud tormimurruna Suurupi rannateele langenud haavapuust.

Lisaks on Suurupis vana raudtee, piirivalvepunkt ja mitmeid teisi avastamisväärseid paiku! Kõige põnevaga kursis olemiseks hoia silm peal Suurupi Seltsi Facebooki lehel ja Suurupi küla uudistel. 

Kas pole mitte lõputut salapära ja põnevust täis külake? 

Tee oma järgmine väljasõit Suurupisse!


Artikkel on valminud koostöös Suurupi tuletorni perenaise Kristiina Adamsoniga.

JAGA ARTIKLIT

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email