Viis põnevat fakti Loode-Eesti kohta

Loode-Eesti on eriline väga mitmel põhjusel. Siin on mõned faktid, mida sa võib-olla veel ei teadnud, kuid mis muudavad piirkonna ainulaadseks mitte ainult Eestis vaid ka kogu Euroopas.

1. Osmussaare ja Pakri saarte vahel asub 500 mln aastat vana Neugrundi meteoriidikraater, üks kõige paremini säilinud kraatritest maailmameres. See on Eesti geoloogia eelmise aastasaja lõpu suuremaid avastusi. Samuti on kraater suurim Eestis, läbimõõduks ligi 7km. Ulatudes merepinna lähedale, on kraater kättesaadav ka tavasukeldujale.

2. Meteoriidiplahvatuse pärand on Loode-Eesti bretšakivimid. Loode-Eestis asub väga palju rändkivimeid. Üheks suurimaks rändrahnuks Eestis peetakse Loode-Eestis asuvat merealust bretšat Toodrikivi. 

3. Kevadistel rändudel saabuvad Loode-Eesti piirkonda kümned tuhanded linnud, seetõttu on paik üks paremaid Eestis ka linnuvaatluseks. Lisaks on Põõsaspea neem Põhja-Euroopas üks paremaid veelindude rände jälgimise kohti. Üle neeme kulgeb tähtis arktiliste veelindude rändetee.

4. Enne teist maailmasõda asustasid Loode-Eestit suures osas rannarootslased. Nende peamised asulad asusid Pakri saartel, Vihterpalus, Vormsil, Noarootsis, Riguldis ja Osmussaarel. 

5. Paldiski linna lähedal asuvad Suur- ja Väike-Pakri saared, millel on põnev militaarne ajalugu. Need olid Nõukogude Liidu ajal täielikult militaliseeritud. Saartel toimusid õppepommitamised, mille jälgi võib näha veel tänapäevalgi. Endised militaarrajatised on varisemisohtlikud, nendesse siseneda ei ole turvaline ja lõhkekehasid võib siiani leida nii meres kui maal. Pakri saared on põnevad linnuvaatlejatele ja seal on ka rikkalikult hiidrahne.

JAGA ARTIKLIT

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email